Sznur betonitowy to materiał mający wiele zastosowań, obejmujących uszczelnianie poziomych oraz pionowych przerw roboczych, połączeń konstrukcyjnych czy przejść instalacyjnych. Często nazywa się go również taśmą betonitową. Wykorzystuje się go przy uszczelnianiu połączeń wykonanych z betonu, uszczelnieniach połączeń konstrukcyjnych w świeżym betonie czy styku elementów metalowych, a także w wielu innych sytuacjach.

Do jego produkcji wykorzystywana jest guma pęczniejąca pod wpływem wilgoci. Grubość sznura może się zwiększyć nawet trzykrotnie. Dzięki temu, że zwiększa ona swoją objętość, stanowi świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o uszczelnianie. Co ciekawe, pęcznienie materiału pod wpływem wody jest odwracalne, dzięki czemu po wysuszeniu sznur może zostać wykorzystany ponownie. Ze względu na to, że dostosowuje swoje wymiary do danej szczeliny, jest w stanie dokładnie ją wypełnić, tym samym blokują przepływ wody i zapobiegając jej przeciekaniu.

Do jego zalet należy również fakt, że jest łatwy w obsłudze, a jego instalacja nie powinna sprawiać problemu. W razie potrzeb jego usunięcie również jest bardzo łatwe. Co więcej, jest to materiał obojętny dla środowiska, dlatego nie będzie miał negatywnego wpływu na glebę, wody gruntowa czy wodę pitną w studni.

Doskonale sprawdza się zarówno jako element systemu zabezpieczeń uszczelniających, jak i osobne, samodzielne zabezpieczenie. Ze względu na to, że pęcznieje pod wpływem wilgoci, świetnie sprawdza się w miejscach, które są okresowo wystawiane na działanie wody. Sznur bentonitowy może być również instalowany w miejscach, w których panuje stale zwiększona wilgotność. Warto wiedzieć także, że jest to produkt charakteryzujący się bardzo wysoką trwałością, która przekracza nawet okres użytkowania danego budynku.

Jest to produkt trwały, skuteczny i bezobsługowy, dlatego chętnie się go wykorzystuje w miejscach, w których stale lub okresowo trzeba wdrożyć rozwiązania chroniące przed przenikaniem wilgoci przez szczeliny w elementach betonowych lub ich łączeniach z rurami i nie tylko.

Dodaj komentarz