Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych umieszcza się na elementach dystansowych. Zadaniem dystansów pod zbrojenie jest przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości konstrukcji zbrojenia. Ponadto odpowiednio dobrane są również w stanie przyspieszyć prace związane z budową pionowych i poziomych zbrojeń. Zastanawiasz się, czym charakteryzują się dystanse pod zbrojenie i jak je wybrać? Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka dystansów pod zbrojenie

Są one bardzo ważne w budownictwie, gdyż zwiększają wytrzymałość konstrukcji zbrojenia. Dystanse umożliwiają również swobodny przepływ betony w każde miejsce poprzez zminimalizowanie kontaktu konstrukcji stalowej z szalunkiem. Mogą być produkowane z różnych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, metal czy mieszanki betonowe. Wysokiej jakości wyroby cechują się odpornością na zmiany temperatury, środki chemiczne i inne czynniki zewnętrzne. Są również nienasiąkliwe i właściwie przenoszą obciążenia.

Jak wybrać dystanse pod zbrojenie?

Wybierając dystanse pod zbrojenie, możliwe prawidłowe otulenie prętów, co jest potrzebne do właściwej współpracy stali z betonem. Minimalna grubość otuliny określana jest w projekcie. Do jej wyboru pod uwagę brane są pod uwagę m.in.:

  • Średnica zbrojenia – otulina musi być grubsza od średnicy pręta lub zastępcza średnica wiązki prętów,
  • Maksymalna średnica kruszywa w betonie – co do zasady grubość otuliny powinna być większa od frakcji ziaren przynajmniej o 5 mm.
  • Odchyłka wymiarowa – zazwyczaj wynosi od 5 do 10 mm.
  • Klasa środowiska – jest to aspekt, który ma bezpośredni wpływ na trwałość całej konstrukcji. Minimalna grubość otuliny wynosi od 15 do 40 mm.

Na budowie upraszcza się wyżej wymienione warunki w przypadku fundamentów. W wypadku otuliny przyjmuje się następujące grubości:

  • 40-50 mm dla ław fundamentowanych, które wykonane zostały na warstwie chudziaka
  • 75 mm w przypadku betonowania bezpośrednio w gruncie

W razie jakichkolwiek pytań lub ewentualnych wątpliwości dotyczących charakterystyki dystansów pod zbrojenie prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz