Materiały wykorzystywane w branży budowlanej powinny charakteryzować się niezwykłą stabilnością oraz wytrzymałością. Do takich rozwiązań należy prefabrykat wykorzystywany współcześnie jako alternatywa dla tradycyjnego deskowania – szalunek tracony. Wykorzystuje się go do wielu prac – od kładzenia fundamentów, po tworzenie detali architektonicznych. Dlaczego jest tak innowacyjnym systemem i czym różni się od klasycznej techniki nadawania kształtu mieszance betonowej?
Czym jest prefabrykat i gdzie go się wykorzystuje?
Pisząc o technikach deskowania, czyli czynności polegającej na ukształtowaniu masy betonowej, nie da się nie wspomnieć o coraz bardziej popularnej metodzie, jaką jest szalunek tracony. Jest to sposób, który umożliwia zdecydowanie szybsze postawienie bezpiecznej konstrukcji budowlanej oraz precyzyjne wylanie betonu. Do postawienia takiej instalacji wykorzystuje się streckmetale w postaci siatki cięto-ciągnionej i profilowanemu żebrowaniu. Z tego nowoczesnego systemu korzysta się w szczególności w przypadku tworzenia:
- przerw roboczych,
- sklepień samonośnych,
- detali budowlanych.
Szalunek tracony a tradycyjne deskowanie
Tradycyjne metody deskowania zakładają wykorzystanie materiałów drewnianych lub metalowych do stworzenia konstrukcji przeznaczonej do wylania betonu. W przeciwieństwie do szalunku traconego, podczas instalacji zazwyczaj należy zastosować środki bezpieczeństwa w postaci rusztowań i każdorazowo pamiętać o demontażu konstrukcji. Alternatywa dla tradycyjnej metody różni się sposobem łączenia elementów – zamontowane siatki są stałym elementem konstruowanego budynku. Jest to nie tylko oszczędność funduszy, ale również czasu, który Twoja ekipa przeznaczyłaby na czyszczenie i demontaż desek.
Zalety szalunku traconego w nowoczesnym budownictwie
Istnieje wiele korzyści zastosowania tego systemu w pracach budowlanych, które mają zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi metodami tworzenia sklepień, detali czy przerw robotniczych. Należą do nich:
- łatwość w instalacji i brak konieczności demontażu konstrukcji po zaschnięciu betonu,
- trwałość i stabilność,
- ekonomiczność budowy i przyspieszenie poszczególnych prac,
- niższa cena materiału,
- generowanie mniejszej ilości odpadów budowlanych.